Artystyczny minimalizm – prosto i funkcjonalnie
Artystyczny minimalizm – prosto i funkcjonalnie

Wymagająca harmonia


Dom jest przestrzenią, w której możemy poczuć się swobodnie – przynajmniej z założenia. Podczas aranżowania wnętrza mieszkalnego często zapominamy o tym, aby pozostawić w nim miejsce na oddech. Nie bez przyczyny minimalizm cieszy się tak dużym uznaniem w krajach skandynawskich, skąd się wywodzi. Ze względu na chłodny klimat oraz panującą przez większą część roku ciemność domy Skandynawów przeobraziły się w przytulne, ale zarazem proste przystanie, w których spędzają najwięcej wolnego czasu.


Widać to w zamiłowaniu do jasnych barw, lekkich funkcjonalnych mebli oraz stosowanych kontrastów. Wszystko, co składa się na wyposażenie, powinno być praktyczne i przyjemne dla oka. Nadmiar przedmiotów przytłacza, wymaga dodatkowego zaangażowania, ogranicza przestrzeń. A w stylu minimalistycznym chodzi o coś zgoła innego – a mianowicie o to, aby uwalniając przestrzeń, uwolnić także siebie.


Perfekcja zamknięta w prostocie

Minimalistyczny znaczy prosty, wręcz ascetyczny. Zgodnie z założeniami stylu, wyposażenie powinno być skromne, ale niepozbawione uroku. Meble z jasnego drewna, w połączeniu z białymi lub kremowymi ścianami, dają poczucie bezpieczeństwa i ładu. I to tylko te niezbędne, jak sofa i stolik w salonie czy łóżko oraz szafa w sypialni. Nadmierna liczna gadżetów, kolorów i faktur zaburza misternie ustalany porządek. Gładko, prosto, czysto – tymi słowami można opisać wnętrze na wskroś minimalistyczne.


Nie oznacza to jednak, że wnętrze należy zupełnie pozbawiać dodatków! Aby nie wydawało się zbyt chłodne, warto uzupełnić przestrzeń o proste metalowe dekoracje w kontrastowej czerni. Te geometryczne, o prostych liniach oraz gładkiej, matowej strukturze, sprawdzą się znakomicie.


Zamiast masywnej szafy w sypialni może zagościć lekki metalowy stojak na ubrania o ciekawej geometrycznej formie. Kuchnia uposażona w designerskie ażurowe serwetniki zyska osobliwy urok. Natomiast gustowny parasolnik stojący w przedpokoju sprawi, że zwykły pozostawiony w nim parasol stanie się minimalistycznym dziełem sztuki.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl