Styl industrialny

Od praktycznego wykorzystania starych, opuszczonych fabryk po designerskie wykończenie wnętrz odpowiadające na najbardziej wysmakowane gusta – tak pokrótce można opisać historię stylu industrialnego. I choć jego początki sięgają lat 50. XX wieku, to dopiero od pewnego czasu można zauważyć rosnącą popularność na surowe, przestronne pomieszczenia zaprojektowane w tej formie.

Ład w chaosie

Styl industrialny słusznie kojarzy się z fabrycznymi wnętrzami, w których zrezygnowano z dekoracji na rzecz surowych, z pozoru tylko nieodnowionych elementów. Jego początki nie były zbyt optymistyczne – wiązano go z recesją i poszukiwaniem sposobów na oszczędne życie. Obecnie jednak styl industrialny uważany jest za symbol eleganckiego minimalizmu dającego poczucie wolności.

Nie potrzeba wiele, aby zaaranżować mieszkanie w stylu industrialnym – przestronne pomieszczenia, wysokie okna oraz surowe elementy wykończenia stanowią podstawę do stworzenia wnętrza rodem ze starej fabryki. Mieszkasz w kawalerce? Nie musisz się martwić, że styl ten nie jest dla Ciebie. Jeśli tylko dysponujesz otwartą przestrzenią, możesz zaprojektować wnętrze z surowym zacięciem.

Styl industrialny uwielbia powściągliwe kształty oraz tworzywa, takie jak cegła, stare drewno, metal, beton, plastik i szkło – koniecznie w jak najmniej przetworzonej formie. Szafka robocza zamiast meblościanki? Metalowe fronty w kuchni? Niepomalowane aluminiowe lampy? Geometryczny stolik kawowy? To właśnie takie dodatki sprawią, że wnętrze stanie się surowe, ale zarazem urządzone ekskluzywnie.

Istotną rolę odgrywają również kolory. Aby zachować jak najbardziej neutralne wrażenie, warto postawić na biel, a także odcienie beżu, błękitu, szarości, przygaszoną zieleń oraz czerń. Industrialne wnętrze nie lubi nadmiaru dodatków.

Pojedyncze, ale sporej wielkości meble, nienarzucające się ozdoby czy przedmioty codziennego użytku w niebanalnej formie w zupełności wystarczą. W otoczeniu surowej cegły, betonu lub drewna świetnie prezentują się również zielone rośliny - postaw na takie, które nie mają zbyt dużych wymogów, a zarazem odpowiadają dzisiejszym trendom: paprocie, figowce czy ozdobne trawy.

styl industrialny

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl